Merits

Breeder of the year 2004, 2005, 2008, 2011, 2013 and 2014 in the Ragdoll Club is:
S*Sheltieblue Ragdoll
 
 

 Årets Avelshane 2014 i Ragdollklubben blev

S*Strömskattens Opal of Moses rag N 21
 

 Bästa uppfödare 2013 i Ragdollklubben och

Donna GoodyGoody    - blev 5e Bästa Hona Ragdollklubben

Ragga Blue Spirit blev 2a Bästa Ungdjur         -"-

Ragga Pauline blev 3 Bästa Ungdjur   
          

BIS-uppfödning MEK Bergeforsen 2011-08-13
 

BIS-uppfödning SUK Sundsvall 2009-06-06
 

BIS-uppfödning 2008-05-18 Örnsköldskatten i Örnsköldsvik
BIS-uppfödning Xkatten Gävle 2008-11-04

 

Except for each cat's merits, my breeding has also recieved BIS (Best In Show) in Östersund 04-05-02,
Örnsköldsvik 04-06-12 and once again in Östersund both 05-04-30 and 05-05-01
 

 

The cats merits

PR GIC Nicoole Rag N Born 98-05-10
(CH S Stenstagårdens Kasper Rag N03 - S Traskatten Matilda Rag A03)
Trondheim 001028 CHAMPION Karina Bjuran
Trondheim 020323 INT CHAMPION Per Hifling Olsen
Östersund 040321 GRAND INT CHAMPION Stephe Bruin
Sundsvall 040515 CACE Bohwmir Mahelka
  2005 Kastrat  
Östersund 060422 Cap + Nom-K Anne Gro Edström
Östersund 060423 Cap Alva Uddin
Bollnäs 060429 Premier + Nom-K Eva Porat
Örnsköldsvik 060513 Cagpib Anne Gro Edström
Örnsköldsvik 060514 Cagpib + Nom-K Anne Veland

3:e Best Kastrat Female 2006 in the Ragdoll Club

 
CH S Sheltieblue Raggadihva Rag N Born 00-01-12
(CH Nicoole Rag N - N Raga Sokrates Rag N)
Sundsvall 010505 CHAMPION  
Örebro 010602 CACIB  
  2003 Kastrat  
 
CH S Christillos Cassiopeja Rag A Born 99-11-30
IC S RaaDoos Lord Iceman Rag A - IC IDP Raggers Amore Rag A
Sundsvall 011006 CHAMPION Raymond Saetre
  2004 Kastrat  
 
IC S Sheltieblue Raggarahlf  Rag N Born 00-01-12
(CH Nicoole Rag N - N Raga Sokrates Rag N)
Sundsvall 011006 CHAMPION Alva Uddin
Umeå 020413 INT CHAMPION Alva Uddin
Trondheim 040320 CAGCIB Dieter Filler
Östersund 040502 CAGCIB F Milcent
  2005 Kastrat  
 
IC S Krickelins Nike Rag N03 Born 01-05-30
(El Rambo Tatjana Rag A - EC S Minami no Nippon Lady Rag N03)
Hälsingekatten 020810 CHAMPION Flavia Capra
Trondheim 040320 INT CHAMPION M-B Stein
  2004 Kastrat  
 
IC S Sheltieblue Raggasmoke Rag A Born 02-01-10
(CH Christillos Cassiopeja Rag A - Sheltieblue Raggakihm Rag A
Östersund 030504 CHAMPION Hanna Jensen
Trondheim 040320 INT CHAMPION Henry Hornell
Trondheim 040321 CAGCIB Dieter Filler
  2004 Kastrat  
 
S Sheltieblue Ragganoblesse Rag A03 Born 02-06-20
(CH Sheltieblue Raggadihva Rag N - IC Nobilitys Hunter Rag A03)
Östersund 030503 EX 2 Aase Nissen
 
S Sheltieblue Raggacamomill  Rag A03 Born 02-08-04
(Sheltieblue Raggaromansa Rag A - CH Krickelins Nike Rag N03)
Östersund 030504 EX 1 Hanna Jensen
Sundsvall 030614 CAC & BOX Fabrice Calme
  2005 Kastrat  
 
CH S Sheltieblue Raggatimara Rag A03 Born 02-08-04
(Sheltieblue Raggaromansa Rag A - CH Krickelins Nike Rag N03)
Örnsköldsvik 040612 CAC, NOM, CHAMPION Eiwor Andersson
Örnsköldsvik 040613 CACIB Luigi Comorio
Bollnäs 060429 CACIB + BIV-V Eva Porat
  2007 Kastrat  
 
CH N Azzi's Cindy Rag N04 Born 02-07-26
(N CH Ragto's Arthur Rag N - N Ragpaw's Felizia Rag A03)
Örnsköldsvik 040613 CAC, CHAMPION Eva Porat
  2006 Kastrat  
 
CH S Sheltieblue Raggachivas Rag A03 Born 03-08-07
(CH S Sheltieblue Raggasmoke Rag A - S Sheltieblue Ragganoblesse Rag A03)
Söderfors 040227 EX 1 Maud Olsen
Östersund 050430 CAC CHAMPION Gianfranco Mantovani
Östersund 050501 EX 2 Nurit Pahl
  2006 Kastrat  
 
CH N Azzi's Frodo Rag A04 Born 03-08-09
(CH S Sheltieblue Raggaphoenik Rag A - N Ragpaw's Felizia Rag A03)
Bollnäs 050507 CAC + CHAMPION Marie Westerlund
  2005 Kastrat  
 
CH S Sheltieblue Raggazomzom Rag A Born 03-08-27
(CH S Krickelins Nike Rag N03 - CH S Christillos Cassiopeja Rag A)
Söderfors 040227 EX 1 Maud Olsen
Söderhamn 040410 EX 1 BIV-T B-M Johansson
Söderhamn 040411 EX 1 NOM Eva Porat
Östersund 040501 EX 1 NOM Anne Veland
Sundsvall 040515 EX 1 BIV Ulrika Olsson
Ragdoll Junior of the year 2004 in the Ragdoll Club!
Östersund 060422 CAC Henry Hornell
Östersund 060423 CAC Luigi Comorio
Örnsköldsvik 060513 CHAMPION Aliosha Romeo
Örnsköldsvik 060514 CACIB Anne Veland

3:e Best Grown Male 2006 in the Ragdoll Club

  200709 Kastrat  
       
S Sheltieblue Raggavincent Rag N Born 03-11-14
(GIC Nicoole Rag N - CH Krickelins Nike Rag N03)
Umeå 040327 EX 1 Kai Ruomola
Östersund 040402 EX 1 F Milcent
Sundsvall 040515 EX 1 Bohwmir Mahelka
Örnsköldsvik 040612 EX 1 Eiwor Andersson
Örnsköldsvik 040613 EX 1 Eva Porat
  2005 Kastrat  
 

next